Sdružení dobrovolných hasičů
Hasiči
Od roku 1890 patří Jerusalém do požárního obvodu Příbram, stejně jako Jesenice a Konětopy. Samotný hasičský sbor byl v Jerusalémě založen 19. dubna 1925 v restauraci Josefa Fajta za přítomnosti sedmnácti občanů. Hostem byl starosta hasičské župy příbramské František Horych z Příbrami. V kronice hasičského sboru se na úvod píše:
Každé, i sebešlechemější dílo, má své přátele, ale i nepřátele. Dokazovati, že hasičství je dílo šlechetné, bylo by jisté zbytečné, povážíme-li, že hasič v čas požární pohromy aneb jiného neštěstí, kde jest potřeba lidské síly, pomáhá všem, kteří toho potřebqjí, Pomáhá rád, nezištně, v každou dobu jak ve dne, tak v noci, v zimě i v létě, dobrovolně i svým nepřátelům. Sám Bůh vložil člověku do srdce příkaz, aby miloval svého bližního jako sebe sama.
V naší milé dědině Jerusalémě dosti dlouho to trvalo, než zde zakotvila lidumilná hasičská myšlénka. Ale i zde vyskytly se hlasy pro sbor dobrovolných hasičů, ale nescházelo ani hlasů proti. Předválečná doba k založení sboru zameškaná a naděje na levný nákup hasičského náčiní klesla hluboce. Přátelé myšlénky hasičské, založené na tom nejkrásnějším heslu: „Miluj bližního jako sebe!” dostali se k slovu s naším moudrým občanstvem až letos, roku 1925, a to zásluhou osadního zastupitelstva t. č. osady krusaléma.
Ke sboru se za činné členy přihlásili: Josef Maršík, Karel Jech, Emanuel Soukeník, František Vašek, Václav Kopal, František Bartoš, Alois Havelka ml. a Josef Fail ml. Za členy přispívající: František Sklenář, Alois Havelka st., Josef Bartoš, Josef Karlíček, Bohumil Svojtka, Josef Buchal, František Drechsler st., Josef Fail st., Josef Soukeník a Václav Soukenik. Ještě než proběhla první valná hromada přihlásili se další členové. Činní: Jan Kulovaný, Josef Vošahlík, František Havelka, Karel Mařík a Václav Černý. Přispívající: František Havelka st., Jan Stýskal, František Mastný a Josef Havelka.
27. června 1925 proběhla ustavující valná hromada Sboru dobrovolných hasičů v Jerusalémě, na které byl starostou zvolen Jan Kulovaný. Do výboru byli zvoleni Josef Maršík, František Sklenář a Václav Kopal jako náhradník. Revizoři Václav Stejskal, Emanuel Soukeník a Bohumil Svojtka. Velitelem se stal Karel Jech, jeho náměstkem Alois Havelka ml., náčelníkem Karel Mařik,.pokladnikem sboru byl zvolen František Bartoš.
V příštím roce na svoji funkci Jan Kulovaný rezignoval a novým starostou sboru byl 10. července 1926 zvolen František Dreychsler starší,
Dne 1. listopadu 1926 sbor vyjel ke svému prvnímu požáru, který vypukl kolem 18. hodiny v Tochovicích, kde hořely obilní kolny majitele Bedřicha Schwarzenberga. Zúčastnilo se celkem sedm členů a sbor dostal jako odměnu za pomoc 100 korun.
Druhou akcí, na kterou jerusalémský sbor vyjel, byl požár čtyř domů v Suchodole, který vypukl o půlnoci 21. května 1927. Dle zápisu v kronice tam však hasiči nebyli nic platní, neboť jim stříkačka nebrala vodu…
Z dalších výjezdů našich hasičů jmenujme hašení požáru na Buku v prosinci 1927, pomoc při likvidaci hořícího stohu Matěje Kortána v Jesenici v říjnu 1928. Před domácím publikem se hasiči předvedli hned o rok později, když hasili stoh Karla Jecha. V Milíně pomáhali hasit 12. srpna 1934 stodolu p. Čalouna a o dva dny později hořel dům p. Brouma v Raděticích. V lednu 1940 hořelo v Jerusalémě — od komína se vzňal dřevěný trám. Bylo to v chalupě Josefa Buchala a oheň byl včas zneškodněn.
Od 1. února 1942 až do května 1945 jerusalémští hasiči nesměli kvůli válečným událostem konat žádné schůze, valné hromady ani pořádat divadelní představení a taneční zábavy. Až 5. května 1946 se opět sešli v hostinci Josefa Vošahlíka. Začal nový čas, byly velké plány. Na své devatenácté valné hromadě konané 14. února 1948 se hasiči usnesli, že: „Jelikož uznali všichni, že jsme v okupaci a po ní ty dvě léta byli trochu liknaví a nepracovali jsme ve sboru, jak jsme měli, tak to chceme nyní napraviti.” Jenže přišel 25. únor 1948 a Slavnost pálení vatry jako upomínka na prezidenta T. G. Masaryka, kterou si hasiči plánovali na 6. březen, se už nekonala.
23. dubna 1949 museli jerusalémší hasiči na své schůzi složit nový slib a na prvomájový průvod do Příbrami byla Vyslána delegace vybraných členů. 1. září pak hasiči zasahovali v Jesenici, kde hořel domek paní Řezníčkové.
Na 20. valné hromadě sboru 8. dubna 1951 byl zvolen nový předseda. Stal se jím Josef Žalud. Na této valné hromadě byl také změněn název, ze Sboru dobrovolných hasičů v Jerusalemě se stala Místní hasičská jednota. Schůze končila za zpěvu Písně práce. 28. dubna 1953 byl dle nařízení z O.H.O. Příbram o bezpodmínečném odstranění kulaků a nepřátel socializace vyloučen ze sboru bývalý náčelník Karel Mařik.
9. ledna 1957 opět hořelo. Domek Vojtěcha Nohy v Jerusalémě byl zachráněn díky sborům konětopských, svatohorských a domácích hasičů. Nemalou měrou zde také zasáhla náhoda, když kolem pochodovala rota vojáků, kteří vynesli všechen nábytek ze stavení.
9. ledna 1960 byl zvolen nový předseda sboru. Za zemřelého Josefa Žaluda nastoupil Jiří Beran.
V lednu 1963 se k sloučily požární jednoty Jesenice a Jerusaléma v jednu. Všichni jeseničti členové s tím souhlasili.
17. listopadu 1963 byl zvolen novým předsedou Rostislav Habáň, horník z Jerusaléma. Vydržel do 19. února 1966, kdy funkci složil, neboť bylo několikrát rozhodováno bez jeho vědomi… Na jeho místo byl zvolen Václav Štverák.
V roce 1968 dostal Požární sbor v Jerusalěmě vlajku pro nejlepší jednotu na okrese Příbram. Sbor také půjčil místní organizaci SSM na stavbu nové klubovny 1200 Kčs. O dva roky později udělali hasiči velkorysé gesto, když dluh svazákům prominuli. Od toho roku se hasičské schůze a veškeré kulturní akce dělaly v této klubovně.
V roce 1975 slavil sbor padesátileté výročí založení. 6. června se uskutečnilo na počest tohoto jubilea okrskové cvičení požárníků, kterého se zúčastnily sbory z Milina, Hájů a Vrančic. 1. listopadu 1980 byl na členské schůzi zvolen nový předseda, kterým se stal Štefan Kmeťo.
26. října 1985 byl zvolen nový výbor a předsedou se stal Václav Soukeník (ten je čestným předsedou dodnes). Rokem 1986 kronika hasičů končí. To ale neznamená, že by skončila i jejich činnost. Dalším předsedou byl zvolen Vlastimil Havránek — do roku 2002 a nyní stojí v čele téměř třicetičlenněho sboru Jan Kortán z Jesenice.

Horní řada zleva: předseda Václav Štverák, Václav Soukeník, Karel Vitiš, Míra Bajer,
František Havelka, velitel Štefan Kmeťo, František Soukeník a Vojta Noha.
Dolní řada zleva: Václav Kubín, Jiří Soukeník, Miloš Kortán, Antonín Mochán,
Stanislav Mochán, Pavel Kazimír a Jaroslav Krejčí.
Zdroj:
Uvedený text byl převzat z knihy Jerusalem pohled do historie a současnosti obce, která vznikla u příležitosti setkání rodáků a přátel obce Jerusalem v červnu 2003. Autorem textu je Karel H. Šťastný.